Yüksek Kolesterol Hastalarında Beslenme İzmir

  Yüksek kolesterolde beslenme; hastaların kolesterol seviyelerinin kontrol altında tutulması için uygun olan diyet listelerinin oluşturulmasını gerektirir. Kolesterol seviyelerinin yüksek olması kalp hastalıkları gibi riskli ve istenmeyen durumlara neden olur. Yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz bir yaşam tarzı ise kolesterolün yükselmesinin başlıca nedenleridir. Bu doğrultuda yüksek kolesterol hastaları için sağlıklı gıda tüketimin nasıl olması gerektiğini öğrenmek oldukça önemli bir konu başlığı olarak karşımıza çıkar. Alanında uzman diyetisyenler tarafından verilen beslenme danışmanlığı, yüksek kolesterol hastaları için etkili bir tamamlayıcı tedavidir.

  Yazımızın devamında yüksek kolesterolde beslenmenin nasıl olması gerektiği ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. İzmir yüksek kolesterolde beslenme hakkındaki tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ve Diyetisyen Simge Becer’den randevu alabilirsiniz.

  Yüksek Kolesterol Nedir?

  Kolesterol; vücudun işlevlerini yerine getirmesi için gerekli olan bir steroldür. Steroid ve alkol bileşiminden oluşur. İnsanlarda dâhil olmak üzere tüm hayvanlarda bulunan kolesterol, hücre zarlarında yer alır ve kan plazması aracılığı ile taşınır.

  Vücuttaki kolesterol seviyesi, birkaç  farklı kan değerine bakılarak ölçülür. Bu değerlerin en önemlilerinden bir tanesi LDL’dir. Bu değer, kötü kolesterol olarak da adlandırılır ve yüksek olması istenen bir durum değildir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yeterli miktarda fiziksel aktivitede bulunmamak LDL’yi yükseltici bir etki yapar. LDL değerinin idealden fazla olması ise yüksek kolesterol olarak adlandırılır.

  Dengeli ve sağlıklı beslenmek, düzenli olarak spor aktivitelerinde bulunmak iyi kolesterol olarak adlandırılan HDL değerini istenilen seviyelere çıkartır. Aynı zamanda da LDL’yi düşürecek bir etki gösterir. HDL, dokulardaki kolesterolün toplanarak dışarı atılmasını sağlar. LDL ise tam tersi bir etki göstererek kolesterolün dokulara taşınmasına ve arter duvarlarında birikim yapmasına neden olur.  Bu nedenle kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü de yükseltmek gerekir.

  Yüksek Kolesterolde Beslenme Nedir?

  Kolesterol değerlerinin istenilen düzeyde olmasında beslenme alışkanlıkları büyük bir öneme sahiptir. Sağlıksız beslenme biçimleri, kötü kolesterolün yükselmesine neden olur. Bu yüzden dengeli bir besin tüketimi yüksek kolesterol hastaları için oldukça önemlidir. Gıda maddelerinin hangilerinin hangi miktarda tüketilmesinin gerektiğini bilmek gerekir. Bu sayede iyi kolesterol değerleri yükseltilerek LDL’nin düşük seviyelere çekilmesi mümkün olur.

  Yüksek kolesterolde beslenme; hastaların yaşı, kilosu, boyu, fiziksel aktivite yoğunluğu, kolesterol değerleri gibi birçok farklı değişken dikkate alınarak gerçekleştirilmelidir. Alanında uzman bir diyetisyene başvurmanız halinde tüm bu değerler dikkate alınarak sizin için en uygun diyet listesi oluşturulabilir. İzmir yüksek kolesterolde beslenme listesi için bizimle iletişime geçebilir ve Diyetisyen Simge Becer’den randevu alabilirsiniz.

  Yüksek Kolesterolde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  Yüksek kolesterolü olan hastalar, ideal kilolarının üzerine çıkmamaya dikkat etmelidir. Fazla kilo, LDL değerlerinin yükselmesine neden olan başlıca faktörlerden bir tanesidir. Yağ oranı yüksek ve sağlıksız gıdaların çok fazla miktarda tüketilmesi, kolesterolün de artmasına neden olur. LDL değerinin olması gerekenin üzerinde bulunması ise kalp ve damar hastalıkları yönünden oldukça riskli bir durumu ortaya çıkartır. Bu nedenle yüksek kolesterolü olan hastaların beslenme alışkanlıklarında dikkat etmesi gereken birtakım faktörler bulunur:

  • Et tüketimi esnasında yağlı olan bölgeler pişirilmeden önce ayıklanmalıdır.
  • İşlenmiş gıda ürünlerinin tüketilmesinden kaçınılması önerilir.
  • Yağsız et tüketimi tercih edilmelidir.
  • Izgara, haşlama ve buğulama gibi daha az yağlı pişirme yöntemlerine yönelme faydalı olacaktır.
  • Süt ve süt ürünleri tüketirken tam yağlı olanlar yerine daha az yağ içeriği barındıran ürünler tercih edilmelidir.
  • Tahılların, taze sebze ve meyvelerin beslenme programındaki yeri artırılmalıdır.
  • Sakatat tüketiminden kaçınılması gerekir.
  • Uygun miktarlarda, aşırıya kaçmadan tüketilecek kuruyemişler, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle fındık, fıstık, ceviz gibi kabuklu yemişlerin de beslenme programına orantılı olarak dâhil edilmesi gerekir.

  İzmir Yüksek Kolesterolde Beslenme Danışmanlığı 2022 Fiyatları

  Yüksek kolesterol hastaları için uygun diyet programları, mutlaka kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Diyet listesi oluştururken hastaların yaşı, cinsiyeti, kilosu, boyut, kolesterol değerleri dikkate alınır. Bu nedenle kan testlerinin yapılması, LDL ve HDL değerlerinin tespit edilmesi oldukça önemlidir. Sonrasında hastalar için uygun değerlerin oluşmasına katkı sağlayacak beslenme programları hazırlanabilir. Bu programlar, tedavi sürecine olumlu katkı yapar ve tedaviyi tamamlayıcı bir etki gösterir.

  Diyetisyen danışmanlık ücretleri klinikten kliniğe değişebilmektedir. İzmir yüksek kolesterolde beslenme danışmanlığı fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.