İzmir Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı

  Emzirme döneminde beslenme danışmanlığı İzmir; hem annenin hem de bebeğin sağlığının korunabilmesi adına oldukça önemlidir. Bu dönemde bebek, anne sütü ile beslendiği için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri anne aracılığı ile alır. Dolayısıyla annenin sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarına sahip olması bebeğin gelişimi için de oldukça önemlidir. Ayrıca emzirme döneminde anne adayı da ekstra enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle gerekli olan tüm gıda maddelerini tüketebilmesi açısından nasıl beslenmesi gerektiğini bilmesi oldukça önemlidir. Bu dönemde alanında uzman bir diyetisyenden alınacak beslenme danışmanlığı emzirme sürecinin çok daha sağlıklı geçirilmesine olanak sağlar.

  Yazımızın devamında emzirme döneminde beslenme ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. İzmir emzirme döneminde beslenme danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilir ve Diyetisyen Simge Becer’den randevu alabilirsiniz.

  Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  Emzirme dönemi hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça önemli bir süreçtir. Bu dönem içerisinde annenin tükettiği tüm besin gıdaları, anne sütü aracılığı ile çocuğa aktarılır. Bu nedenle bebeğin sağlıklı gelişimi açısından annenin dengeli bir beslenme düzenine sahip olması oldukça önemlidir.

  Yaşamın ilk 6 aylık döneminde bebekler, tamamen anne sütü ile beslenerek gerekli olan vitamin ve minerallere kavuşurlar. Aynı zamanda gerekli miktarda su da içeren anne sütü, bebeğin bağışıklık sisteminin güçlü olmasını da sağlar. Bu sayede bebekte enfeksiyon gelişimi gibi istenmeyen problemler görülme olasılığı azalır.

  Emzirme döneminde, anne sütünün artırılmasına yönelik kulaktan dolma birtakım bilgiler toplumda yaygın olarak dolaşır. Ancak bu bilgiler, çoğunlukla gerçeği yansıtmaz. Yapılan araştırmalar tek başına bir besin grubunun anne sütünü artırmada etkili olmadığını göstermiştir. Süt miktarını artırmak için sürekli olarak aynı gıda maddelerini tüketmek dengesiz bir beslenmeye neden olarak sağlık açısından da risk oluşturabilir.

  Emzirme Döneminde Anne Sütü Miktarı Nasıl Artar?

  Bebeğin gelişimi için çok önemli olan anne sütünün miktarı, düzenli ve yeterli sıvı tüketimi ve emzirme sıklığı ile doğrudan ilgilidir. Bol su içmek ve stresten uzak durmak, anne sütünün miktarında artma sağlayabilir. Bunun yanı sıra birtakım faktörlere dikkat ederek de anne sütünü nitelik ve nicelik bakımından korumak mümkündür. Bu faktörlerden başlıcaları:

  • Her gün en az 10-12 bardak su tüketmek
  • Lohusa şerbeti gibi çok şekerli içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmak
  • Protein alımına dikkat etmek ve hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklardan yeterli miktarda protein tüketmek
  • Lifli ve yeşil yapraklı sebzelere öğünlerde yer vermek
  • Mevsim meyvelerini tüketmeyi ihmal etmemek
  • Omega 3 yönünden zengin besinler tüketmek olarak sıralanabilir

  Omega 3 Yönünden Zengin Gıdalar Hangileridir?

  Omega 3, emzirme döneminde mutlaka alınması gereken bir yağ asididir. Bu yağ asidinin en çok bulunduğu gıdaların başında ise balık gelir. Bu nedenle emzirme döneminde haftalık beslenme programında ortalama 2 kez balığa yer vermek önerilir. Balık tercihinde cıva oranı yüksek olan derin su balıkları yerine hamsi, levrek ve karides gibi türlere yönelmek daha faydalı olacaktır.

  Omega 3 alımını sağlayacak diğer bir önemli kaynak da bitkisel besinlerdir. Özellikle ceviz ve semizotu tüketimi, ihtiyaç duyulan yağ asidinin alımını kolaylaştırır.

  Emzirme Döneminde Hangi Gıdalar Tüketilmelidir?

  Beslenme programları oluşturulurken mutlaka kişiye özel diyet listeleri hazırlanmalıdır. Yaş, boy, kilo, sağlık durumu gibi birçok değişken; günlük alınması gereken kalori miktarını belirler. Bu nedenle emzirme döneminde tüketilecek gıdalar da kişiye özel olarak belirlenmelidir. Özellikle emzirme dönemi gibi hem anne hem de bebek sağlığı açısından önemli olan bir süreçte, uzman bir diyetisyenden beslenme danışmanlığı almak oldukça faydalıdır. İzmir emzirme döneminde beslenme danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilir ve Diyetisyen Simge Becer’den randevu alabilirsiniz.

  İzmir Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı 2022 Fiyatları

  Diyetisyen ücretleri, hastane ve klinik bazında değişiklik gösterebilir. İzmir emzirme döneminde beslenme danışmanlığı fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.